Przetargi.pl
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 5

z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z dnia 5 marca 1964 r.) - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 5

Spis treściWyjaśnienia

Zmiana lub wyłączenie wspólności ustawowej

Art. 47.
§1. Małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Można ją zawrzeć także przed zawarciem małżeństwa.
§2. Małżonkowie mogą powoływać się względem osób trzecich na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności tylko wtedy, gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej oraz jej rodzaj były tym osobom wiadome.
Art. 48.
Do wspólności umownej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej z za-chowaniem przepisów poniższych.
Art. 49.
§1. Nie można przez umowę rozszerzyć zakresu wspólności na:
1) prawa niezbywalne;
2) wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
3) niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę albo za inne usługi świadczone osobiście przez jednego z małżonków.
§2. W razie wątpliwości poczytuje się, że przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobi-stych potrzeb jednego z małżonków nie zostały włączone do wspólności.
§3. Spadkodawca lub darczyńca może zastrzec, że przedmioty przypadające jednemu z mał-żonków z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny nie wejdą do wspólności.
Art. 50.
Jeżeli małżonkowie włączyli do wspólności przedmioty majątkowe, które przy wspólności ustawowej należałyby do ich majątków odrębnych:
1) wierzyciel, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego także wtedy, gdy wierzytelność powstała przed zawarciem małżeństwa;
2) udziały małżonków w majątku wspólnym w chwili ustania wspólności są równe, chyba że umó-wiono się inaczej.
Art. 51.
W razie umownego wyłączenia wspólności każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później; zarządza i rozporządza całym swoim majątkiem samodzielnie (rozdzielność majątkowa).

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną