Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 4

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 4

Spis treści

Czynności w postępowaniu o zamówienie

Procedura wyboru dostawcy lub wykonawcy w celu udzielenia zamówienia publicznego na usługi, dostawy lub roboty budowlane, polega na:

- określeniu przedmiotu zamówienia,
Przedmiot zamówienia określa się (art. 17) za pomocą obiektywnych cech technicznych i jakościowych przy przestrzeganiu Polskich Norm lub klasyfikacji wydanych na podstawie ustawy o statystyce publicznej, a w odniesieniu do robót budowlanych dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót. W projekcie ustawy "Prawo zamówień publicznych" Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, przy przestrzeganiu Polskich Norm przenoszących europejskie normy zharmonizowane.
Dodaje ponadto, że do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień17.
W przypadku robót budowlanych Zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych. Ponadto - w przypadku jednoczesnego zaprojektowania i wykonania robót budowlanych - zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne.


- określeniu wartości zamówienia,
Zamawiający określa wartość szacunkową zamówienia z należytą starannością.
Wartość zamówienia nie zawiera podatku od towarów i usług (VAT). Dla robót budowlanych wartość zamówienia Zamawiający określa wyłącznie na podstawie kosztorysu inwestorskiego (art. 35 ust. 2a).

- określeniu warunków zamówienia (wybór trybu i kryteriów zamówienia),
Podstawowym trybem udzielania zamówienia publicznego jest przetarg nieograniczony (art. 14 ust. 1). Kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, a w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej (art. 27d ust. 2) oraz nie podlegają zmianie w toku postępowania (art. 27d ust. 3).

- określeniu sposobu postępowania zamawiającego w stosunku do oferentów oraz formy oferty (specyfikacja istotnych warunków postępowania),
Przy postępowaniu o wartości szacunkowej zamówienia powyżej określonej kwoty (obecnie jest to 30.000 euro) Zamawiający obowiązany jest sporządzić specyfikację istotnych warunków zamówienia zawierającą informacje określone w ustawie (art. 35 ust. 1). W odniesieniu do robót budowlanych, zamawiający dodatkowo musi posiadać kosztorys inwestorski oraz dokumentację określającą przedmiot przetargu (art. 35 ust. 2). W projekcie ustawy "Prawo zamówień publicznych" Zamawiający zobowiązany jest do sporządzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia bez względu na wartość zamówienia. Jednakże przy określonej wartości zamówienia (w projekcie jest to kwota 60.000 euro) specyfikacja istotnych warunków zamówienia może nie zawierać określonych ustawą informacji.

- ogłoszeniu zamiaru zlecenia dostawy, usługi lub roboty budowlanej,
Zamawiający zamieszcza ogłoszenie w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie, na stronie internetowej oraz za pośrednictwem Prezesa Urzędu w Biuletynie Zamówień Publicznych (art. 29 ust. 1). W projekcie ustawy "Prawo zamówień publicznych", przy określonych ustawą kwotach progowych, Zamawiający zamieszcza ogłoszenie także w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim.

- porównaniu złożonych ofert w celu wyboru oferty najkorzystniejszej,
Przez najkorzystniejszą ofertę należy rozumieć ofertę z najniższą ceną albo ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny oraz innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia, w szczególność kosztów eksploatacji, parametrów technicznych, funkcjonalności oraz terminu wykonania (art. 2 ust. 1 pkt 8)

- podpisaniu kontraktu i jego realizacji
Umowa w sprawie zamówienia publicznego jest nieważna w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte odpowiednio w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub zaproszeniu (art. 72 ust. 3).
----------------------
17 W projekcie ustawy brakuje jednakże definicji Wspólnego Słownika Zamówień oraz informacji kto tworzy Słownik i jakie będą zasady wpisu i skreśleń w Słowniku.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną