Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 21

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 21

Spis treści

Zapytanie o cenę

Wykazanie, że nastąpiła sytuacja umożliwiająca zastosowanie trybu zapytania o cenę należy do zamawiającego. Zastosowanie trybu zapytania o cenę, w wypadku kiedy wartość zamówienia przekracza równowartość kwoty 200 000 euro, wymaga zgody Prezesa UZP w formie decyzji administracyjnej.
Zapytanie o cenę stanowi tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym zamawiający kieruje pytania o cenę dostawy rzeczy lub usług do nie mniej niż 4 dostawców i wykonawców. Brak jest przesłanek do zastosowania trybu zapytania o cenę do robót budowlanych.

Dokładna lektura zapisów art. 67 ustawy wskazuje ponadto, że ustawodawca ograniczył ten tryb także w części dostaw. Zgodnie z definicją legalną ustawy (art. 2 ust. 1 lit. 2), przez dostawy należy rozumieć nabywanie rzeczy i praw na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, o dzieło, najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych
umów o podobnym charakterze. W art. 67 wymieniono z tego bogatego zbioru jedynie dostawy rzeczy.
Liczbę oferentów zapewniającą konkurencję określa ustawa jako nie mniejszą niż 4.
Terminów dla składania ofert tryb zapytania o cenę nie posiada. Zamawiający ma jednak obowiązek prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.
Tryb zapytania o cenę można stosować wyłącznie wtedy, gdy zachodzą łącznie następujące przesłanki (art. 68 ust. 1):
- przedmiotem zamówienia publicznego są dostawy rzeczy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych oraz
- wartość zamówienia nie przekracza równowartości kwoty 130 000 euro.

W tym miejscu należy wspomnieć o nowym sposobie szacowania wartości zamówienia oraz wynikających z tego konsekwencjach dla możliwości zastosowania trybu zamówienia zapytania o cenę.
Jeżeli w skali roku udzielamy kilku lub kilkunastu zamówień na dostawy rzeczy lub usługi należące do tej samej kategorii dostaw lub usług zdefiniowanych w art. 2 pkt 12 ustawy, jako piąty poziom grupowania dostaw lub usług stosowany w klasyfikacjach statystycznych wydawanych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej20, mamy obowiązek udzielić każdego z tych zamówień w procedurze właściwej dla zamówienia o wartości przedmiotu zamówienia równej ich łącznej wartości.
Oczywiście, wobec wprowadzenia w życie art. 3a od dnia 1 stycznia 2004 r., działanie takie może wydawać się przedwczesne, to jednak ustawę należy czytać łącznie, a w art. 3 ust. 2 jest zapisany zakaz dzielenia zamówienia, i po drugie w druku ZP-110 istnieje obowiązek zapisania w pkt 5a odpowiedniego PKWiU.


W trybie zapytania o cenę przepisów ustawy dotyczących publikacji ogłoszeń o planowanych zamówieniach, terminów, wadiów, przesłanek wyboru trybu, a także zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy nie stosuje się do usług hotelowych i restauracyjnych, prawniczych, zdrowotnych i socjalnych lub w zakresie doradztwa personalnego, ochrony, szkolenia, kultury sportu i rekreacji lub transportu kolejowego, morskiego, żeglugi śródlądowej.
Zamawiający ma więc możliwość zdecydować się na wybór trybu zapytania o cenę w przypadku udzielania zamówienia na ww. usługi (wymienione w art. 6 ust. 2 pkt 1-10), nawet w przypadku gdy wartość usługi przekroczy równowartość 130 000 euro.

Zapytanie o cenę, którego wartość przekracza kwotę 30 000 euro powinno zawierać (art. 68 ust. 2):
1) określenie przedmiotu zamówienia, łącznie z wyszczególnieniem wszelkich dodatkowych usług, które mają być wykonane w ramach umowy,
2) informacje o dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia wymaganych warunków,
3) określenie terminu wykonania umowy,
4) opis odpowiednich części zamówienia, jeżeli dopuszczalne jest składanie ofert częściowych,
5) określenie miejsca i terminu składania ofert,
6) wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli zamawiający wymaga jego wniesienia.

Przy wartości powyżej 30 000 euro zamawiający zawiadamia niezwłocznie o wyborze oferty pozostałych oferentów, wskazując nazwę i siedzibę tego, którego ofertę wybrano, oraz cenę (art. 69 ust. 4).
Zamówienie w trybie zapytania o cenę jest udzielone z chwilą zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, a przy wartości zamówienia powyżej 30 000 euro zawrzeć umowę można nie wcześniej niż po upływie 7 dni od ogłoszenia o wyniku postępowania.
---------------------
20 Dz. U. z 1996 r. nr 88, poz. 439 z późn. zm.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną