Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 17

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 17

Spis treści

Przetarg nieograniczony

Przetarg nieograniczony jest podstawowym trybem udzielania zamówienia publicznego. Oferty mogą złożyć wszyscy dostawcy lub wykonawcy, którzy chcą wziąć w nim udział, z zastrzeżeniem, że wcześniej nie przeprowadzono kwalifikacji wstępnych.

Zasadą w postępowaniu w trybie przetargu nieograniczonego jest wyznaczanie przez zamawiającego terminu składania ofert nie krótszego niż 6 tygodni od dnia ogłoszenia o przetargu, z tym że w sytuacjach określonych w art. 38 ust. 3 zamawiający może wyznaczyć termin krótszy - nie krótszy jednak niż 3 tygodnie.
Udzielenie zamówienia publicznego w innym trybie niż przetarg nieograniczony jest możliwe wyłącznie w okolicznościach określonych w ustawie i wymaga uzasadnienia. Ustalenie przesłanki oraz jej uzasadnienie jest niezależne od faktu, czy decyzję w tej sprawie podejmuje samodzielnie zamawiający czy też po uzyskaniu zgody Prezesa UZP.

Obecnie zgoda Prezesa UZP na wybór innego trybu niż przetarg nieograniczony wymagana jest przy trybach innych niż przetarg nieograniczony, jeśli wartość zamówienia przekracza 200 000 euro lub - w przypadku zamówienia z wolnej ręki - 20 000 euro.

Zgodnie z zapisami art. 6 ust. 2 zamówienia publiczne na usługi hotelowe i restauracyjne, w zakresie transportu kolejowego, w zakresie transportu morskiego i żeglugi śródlądowej, prawnicze, w zakresie doradztwa personalnego, w zakresie ochrony, w zakresie szkolenia, zdrowotne i socjalne, w zakresie kultury oraz w zakresie sportu i rekreacji nie wymagają stosowania przepisów ustawy dotyczących przesłanek wyboru trybu w przypadku udzielenia zamówienia publicznego w trybie przetargu ograniczonego, dwustopniowego, negocjacji z zachowaniem konkurencji lub zapytania o cenę oraz obowiązku zatwierdzenia w tych przypadkach trybu przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, a także zakazu ustalania kryteriów oceny ofert na podstawie właściwości wykonawcy.
Powyższe zwolnienie nie ma zastosowania do zamówienia z wolnej ręki. Należy jednak zwrócić uwagę na zapis umożliwiający uproszczenie procedur, a nie całkowite zwolnienie z rygorów ustawy w przypadku ww. usług. Dodatkowo zwraca uwagę brak wymienionych usług transportu lotniczego.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną