Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 28

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 28

Spis treści

Określenie kryteriów oceny ofert

Przepisy dyrektyw europejskich dotyczących zamówień publicznych dają zamawiającemu wybór pomiędzy kryterium najniższej ceny oraz kryterium oferty najkorzystniejszej ekonomicznie. Oferta najkorzystniejsza ekonomicznie, to oferta, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny oraz innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia, w szczególność kosztów eksploatacji, parametrów technicznych, funkcjonalności oraz terminu wykonania.

Jeżeli kryterium ceny nie decyduje samoistnie o wyborze oferty najkorzystniejszej, to określenie innych kryteriów wymaga od zamawiającego należytej staranności, ponieważ (poza przypadkami określonymi ustawą) kryteria oceny ofert nie podlegają zmianie w toku postępowania (art. 27d ust. 3).
Zamawiający jest ponadto zobowiązany wybrać najkorzystniejszą ofertę, spośród nie odrzuconych ofert, wyłącznie na podstawie kryteriów oceny ofert, określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zaproszeniu do udziału w postępowaniu albo zaproszeniu do składania ofert.

Sygn. akt: UZP/ZO/0-803/02; Wyrok Zespołu Arbitrów z dnia 16 lipca 2002 r.
[...] Zdefiniowanie w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o zamówieniach publicznych "najkorzystniejszej oferty" jako oferty z najmniejszą ceną lub oferty, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny oraz innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia, nie oznacza, że w przypadku gdy Zamawiający w SIWZ ustali oprócz ceny również inne kryteria to może je pominąć przy dokonywaniu oceny ofert i wybrać ofertę, której cena jest najniższa.

Zamawiający, o czym świadczą przepisy art. 24 ust. 1 i art. 27d ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych, jest związany postanowieniami SIWZ i jeżeli zdecydował, że oferty będą podlegały ocenie na podstawie również innych, poza ceną, kryteriów, to w trakcie prowadzonego postępowania nie może tych kryteriów odrzucić i kierować się przy wyborze oferty wyłącznie ceną. [...] źródło Zamówienia publiczne w orzecznictwie. Zeszyty orzecznicze.
Urząd Zamówień Publicznych, Warszawa, maj 2003 r.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną