Przetargi.pl
Dostawa warzyw i owoców dla Ośrodka Reprezentacyjnego MON

Ośrodek Reprezentacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej ogłasza przetarg

  • Adres: 05-800 Pruszków, Nowa Wieś, ul. Grodziska
  • Województwo: mazowieckie
  • Telefon/fax: tel. 261 892 000, , fax. 261 892 048
  • Data zamieszczenia: 2019-12-17
  • Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe

Sekcja I - Zamawiający

  • I.1. Nazwa i adres: Ośrodek Reprezentacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej
    Nowa Wieś, ul. Grodziska 1
    05-800 Pruszków, woj. mazowieckie
    tel. 261 892 000, , fax. 261 892 048
    REGON: 01042745200000
  • Adres strony internetowej zamawiającego: www.ormon.wp.mil.pl
  • I.2. Rodzaj zamawiającego: Jednostka Wojskowa

Sekcja II - Przedmiot zamówienia, przetargu

  • II.1. Określenie przedmiotu zamówienia
  • II.1.1. Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
    Dostawa warzyw i owoców dla Ośrodka Reprezentacyjnego MON
  • II.1.2. Rodzaj zamówienia:
  • II.1.3. Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
    1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa warzyw i owoców dla Ośrodka Reprezentacyjnego MON – dla obiektu OMULEW. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają: 2.1. załącznik nr 1 do SIWZ - Opis przedmiotu zamówienia: 2.2. załącznik nr 2a do SIWZ - Formularz cenowy; 2.3. załącznik nr 6a, 6b do SIWZ - Wzór umowy. 3. Miejsce dostawy: Ośrodek Reprezentacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej, województwo warmińsko – mazurskie, powiat szczycieński, gmina Jedwabno, 12-122 Jedwabno lub miejsce odbioru towaru określone przez Wykonawcę (siedziba, magazyn, hurtownia, sklep, itp.). Zamawiający dopuszcza możliwość odbioru towaru od Wykonawcy z miejsca przez niego określonego, pod warunkiem, że miejsce to będzie znajdowało się w odległości nie większej niż 35 km od obiektu Omulew, liczonej po drogach krajowych, powiatowych, gminnych lub miejskich, o nawierzchni utwardzonej. 4. Zamawiający zgodnie z art. 34 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość zastosowania prawa opcji do 100% zamówienia gwarantowanego. Wykorzystanie prawa opcji uzależnione jest od rzeczywistych potrzeb Zamawiającego oraz posiadania na ten cel środków finansowych. Zamawiający zastrzega, iż część zamówienia określona jako prawo opcji jest uprawnieniem, a nie zobowiązaniem Zamawiającego. Realizacja opcji może, ale nie musi nastąpić w zależności od zapotrzebowania Zamawiającego i na skutek jego dyspozycji w tym zakresie. Brak realizacji zamówienia w tym zakresie nie będzie rodzić żadnych roszczeń ze strony Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego. 5. Wykazane przez Zamawiającego z należytą starannością, ilości w poszczególnych asortymentach z uwagi na zmienną liczbę żywionych (liczbę, której Zamawiający na etapie prowadzonego postępowania oraz zawarcia umowy, nie jest w stanie przewidzieć), są średniorocznymi potrzebami i mogą w czasie realizacji zamówienia ulegnąć zmianie (zwiększenie lub zmniejszenie) bez odrębnej akceptacji Wykonawcy. Zmiany te nie mogą powodować przekroczenia maksymalnej wartości umowy brutto. Wykonawca z tego tytułu nie będzie rościł żadnych roszczeń odszkodowawczych wobec Zamawiającego. 6. Zamawiający dopuszcza składanie ofert zawierających rozwiązania równoważne. W przypadku gdy Zmawiający opisał przedmiot zamówienia przez wskazanie znaków towarowych, patentów, odniesienie do norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych, należy traktować to jako określenie wymaganych parametrów, właściwości i standardów jakościowych oraz technicznych, a Zamawiający dopuszcza zastosowanie rozwiązań równoważnych opisywanym o parametrach nie niższych niż określone w opisie przedmiotu zamówienia. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy spełniają wymagania określone przez Zamawiającego zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy.
  • II.1.4. Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 03200000-3
  • II.1.5. Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie

Sekcja III - Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

  • III.2. Warunki udziału
  • Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków: Określenie warunków: Zamawiający uzna spełnienie tego warunku, jeżeli Wykonawca wykaże że: 1. Posiada obowiązującą decyzję administracyjną właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie zatwierdzenia zakładu, warunkowego zatwierdzenia albo przedłużenia zatwierdzenia zakładów, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia nie zwierzęcego lub wprowadzają do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjęte urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1252, ze zm.) w zakresie części zamówienia, na którą Wykonawca składa ofertę lub rodzaju żywności (grupy produktów) obejmujących tę część zamówienia, lub posiada obowiązujące zaświadczenie o wpisie do rejestru zakładów wydane przez organa urzędowej kontroli na podstawie art. 62 ust. ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1252, ze zm.), w zakresie części zamówienia, na którą Wykonawca składa ofertę lub rodzaju żywności (grupy produktów) obejmujących tę część zamówienia. 2. Posiada potwierdzenie zgłoszenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno – spożywczymi, wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę Wykonawcy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno – spożywczych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2178, ze zm). UWAGA! Zamawiający dopuszcza złożenie przez Wykonawców obowiązujących uprawnień, odpowiadających wymienionym w pkt. 1-2, nadanych na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów.
  • Informacja o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu: Dokument potwierdzający wdrożenie systemu HACCP lub innego systemu bezpieczeństwa i jakości żywności, z jednej następujących form: 1. Certyfikatu HACCP, wystawionego przez niezależną, akredytowaną jednostkę certyfikującą. 2. Zaświadczenia właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej o sprawowaniu nadzoru nad stosowaniem zasad wdrożonego systemu HACCP. Przedłożone zaświadczenie winno potwierdzać, że Wykonawca wdrożył oraz stosuje zasady systemu HACCP – Podstawa prawna: art. 59 ust. 1 i 73 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1252, ze zm.). 3. Oświadczenia Wykonawcy o wdrożonym w zakładzie systemie bezpieczeństwa i jakości żywności, w przypadku systemu innego niż HACAP.

Sekcja IV - Procedura przetargowa

  • IV.1. Tryb udzielenia zamówienia
  • IV.1.1. Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony
  • IV.2. Kryteria oceny ofert
  • IV.2.2. Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
  • IV.3. Informacje administracyjne
  • IV.3.5. Termin związania ofertą:

Zobacz następny przetargZobacz poprzedni przetargPobierz ofertę w pliku pdfPowrót na stronę główną

Podobne ogłoszenia o przetargach