Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 5

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 5

Spis treści

Czynności wstępne postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Zgodnie z ustawą komisja przetargowa zostaje powołana zawsze, jeżeli wartość zamówienia przekracza 30 000 euro. Problemem dla kierownika jednostki pozostaje więc (a przypomnijmy, że z punktu widzenia ustawy o rachunkowości ponosi on zawsze pełną odpowiedzialność z tytułu całego postępowania o zamówienie publiczne) prawidłowość określenia wartości zamówienia przez poszczególne działy oraz możliwość niezamierzonego dzielenia zamówienia w przypadku usług i dostaw.
Działania takie mogą spowodować naruszenie ustawy, a w konsekwencji zawarcie nieważnej umowy.
Biorąc pod uwagę, że komisja przetargowa jest wyłącznie ciałem doradczym, można więc na jej bazie stworzyć kompleksową strukturę podlegającą kierownikowi jednostki, zajmującą się wszystkimi zamówieniami publicznymi zamawiającego.
Można także powoływać komisję przetargową doraźnie do przygotowania i przeprowadzenia określonych postępowań lub powołać w każdym dziale zamawiającego osobne komisje przetargowe. Jednak bez względu na usytuowanie w strukturze zamawiającego, komisja przetargowa powołana jest decyzją kierownika jednostki i powinna, dla realizacji swojego podstawowego celu - wskazania oferty najkorzystniejszej dla danego rodzaju zamówienia o określonej zgodnie z ustawą wartości zamówienia - posiadać odpowiednie kompetencje oraz jednoznaczne wytyczne dotyczące obiegu dokumentów.
Przygotowanie i przeprowadzenie przez członków komisji przetargowej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego można podzielić na etapy.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną