Przetargi.pl
Świadczenie kompleksowej usługi zarządzania działalnością informacyjno-edukacyjną Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu ogłasza przetarg

  • Adres: 02-042 Warszawa, ul. Mochnackiego
  • Województwo: mazowieckie
  • Telefon/fax: tel. 223 118 102 , fax. 223 118 118
  • Data zamieszczenia: 2019-09-12
  • Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe

Sekcja I - Zamawiający

  • I.1. Nazwa i adres: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
    ul. Mochnackiego 10
    02-042 Warszawa, woj. mazowieckie
    tel. 223 118 102, fax. 223 118 118
    REGON: 11692096000000
  • Adres strony internetowej zamawiającego: http://bip.ifps.org.pl/
  • I.2. Rodzaj zamawiającego: INSTYTUT BADAWCZY

Sekcja II - Przedmiot zamówienia, przetargu

  • II.1. Określenie przedmiotu zamówienia
  • II.1.1. Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
    Świadczenie kompleksowej usługi zarządzania działalnością informacyjno-edukacyjną Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
  • II.1.2. Rodzaj zamówienia:
  • II.1.3. Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
    1) Przygotowanie i koordynacja akcji informacyjnej kierowanej do mieszkańców mniejszych miejscowości dot. badań przesiewowych słuchu. 2) Reagowanie na prośby/zapytania Zamawiającego związane z obsługą działalności informacyjno-edukacyjnej w zadeklarowanym czasie, nie później niż w ciągu 24 godzin. 3) Przygotowanie i utrzymywanie baz danych istotnych z punktu widzenia działań, w szczególności dotyczących wydarzeń organizowanych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. 4) Realizowanie zaakceptowanych przez Zamawiającego założeń działalności informacyjno-edukacyjnej Zamawiającego. 5) Przygotowanie i aktualizacja rocznego planu działań informacyjno-edukacyjnych Zamawiającego 6) Realizowanie planu informacyjno-edukacyjnych Zamawiającego 7) Organizacja szkoleń dla pracowników na prośbę Zamawiającego w zakresie realizacji kampanii oraz innych czynności informacyjno-edukacyjnych (nie więcej niż 4 w toku obowiązywania umowy) z udziałem ekspertów. 8) Bieżące konsultacje i doradztwo w zakresie działań informacyjno-edukacyjnych Zamawiającego. 9) Kompleksowa pomoc przy organizacji projektów informacyjnych i edukacyjnych, w szczególności pomoc w przygotowywaniu materiałów prasowych oraz innych czynności związanych z prowadzeniem działań komunikacyjnych. 10) Pomoc w przygotowaniu wypowiedzi przedstawicieli Zamawiającego w mediach (w szczególności wywiady i komentarze eksperckie, teksty naukowe) i pomoc w ich uplasowaniu i rozpropagowaniu. 11) Wsparcie organizacyjne spotkań z przedstawicielami mediów ogólnopolskich i regionalnych – w tym konferencji prasowych i briefingów prasowych (bez ograniczeń – w miarę potrzeb) 12) Kontakty z mediami w sprawie organizowanych przez Zamawiającego wydarzeń, w tym kontakty z potencjalnymi partnerami medialnymi 13) Wsparcie w przygotowywaniu i redakcji treści na stronę www Zamawiającego 14) Wsparcie w przygotowaniu treści i grafik do materiałów informacyjno-edukacyjnych Zamawiającego skierowanych do mediów i opinii publicznej (np. projekty zaproszeń na konferencje prasowe lub naukowe, programy wydarzeń). 15) Wsparcie w przygotowywaniu dokumentów na potrzeby Zamawiającego np. przemowy, wystąpienia, prezentacje, analizy itp. 16) Wsparcie i asysta przy organizowanych przez Zamawiającego wydarzeniach o charakterze informacyjno-edukacyjnym. 17) Przygotowywanie miesięcznych raportów z działań. 18) Doradztwo w zakresie komunikacji z przedstawicielami istotnych dla Zamawiającego grup docelowych (m.in. ośrodki eksperckie, organizacje społeczne i naukowe itp.). 19) Bezpłatna organizacja obecności Zamawiającego na Kongresach i wydarzeniach gospodarczych, a także bezpłatna obecność pracowników Wykonawcy. 20) Doradztwo w zakresie uczestnictwa przedstawicieli Zamawiającego w wydarzeniach organizowanych przez podmioty zewnętrzne, w szczególności debatach i konferencjach edukacyjno-naukowych. 21) Pomoc w redakcji tekstów naukowych Instytutu.
  • II.1.4. Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 79996000-2
  • II.1.5. Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie

Sekcja III - Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

  • III.1. Warunki dotyczące zamówienia
  • Informacja na temat wadium: 1. Określenie kwoty i terminu wniesienia wadium 1.1. Przystępując do przetargu Wykonawca jest obowiązany w terminie do chwili upływu terminu składania ofert wnieść wadium w wysokości: 14.000,00 zł. (słownie: czternaście tysięcy i 00/100 zł). 2. Zasady wnoszenia, zwrotu i zatrzymania wadium 2.1. Wadium może być wniesione w: 1) pieniądzu; 2) poręczeniach bankowych, lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo- kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym; 3) gwarancjach bankowych; 4) gwarancjach ubezpieczeniowych; 5) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1804 oraz z 2015 r. poz. 978 i 1240). 2.2. Wadium w formie pieniężnej należy wnieść przelewem na konto w CITI BANK HANDLOWY nr 20 1030 1508 0000 0008 0412 0009, z dopiskiem na przelewie: „Wadium IFPS/43/PZP/19". 2.3. Skuteczne wniesienie wadium w pieniądzu następuje z chwilą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy, o którym mowa w ust. 3, przed upływem terminu składania ofert (tj. wyznaczonego dnia i godziny). 2.4. Zamawiający zaleca, aby w przypadku wniesienia wadium w formie: 1) pieniężnej - dokument potwierdzający wniesienie wadium został załączony do oferty; 2) innej niż pieniądz - oryginał dokumentu został złożony w oddzielnej kopercie, a jego kopia w ofercie. 2.5. Z treści gwarancji/poręczenia winno wynikać bezwarunkowe, na każde pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązanie Gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a oraz ust. 5 ustawy Pzp. 2.6. Wykonawca, który nie wniesie wadium lub nie zabezpieczy oferty akceptowalną formą wadium zostanie wykluczony z postępowania, a jego oferta zostanie uznana za odrzuconą. 2.7. Okoliczności i zasady zwrotu wadium, jego przepadku oraz zasady jego zaliczenia na poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy określa ustawa Pzp. 1. Zamawiający nie żąda wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
  • III.2. Warunki udziału
  • Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków: – nie dotyczy; Zamawiający nie precyzuje w tym zakresie żadnych wymagań, których spełnienie Wykonawca zobowiązany jest wykazać w sposób szczególny. Ocena spełniania warunku dotyczącego posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności zostanie uznany za spełniony, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania, po złożeniu oświadczenia o spełnianiu warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy P. z. p.

Sekcja IV - Procedura przetargowa

  • IV.1. Tryb udzielenia zamówienia
  • IV.1.1. Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony
  • IV.2. Kryteria oceny ofert
  • IV.2.2. Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
  • IV.3. Informacje administracyjne
  • IV.3.5. Termin związania ofertą:

Zobacz następny przetargZobacz poprzedni przetargPobierz ofertę w pliku pdfPowrót na stronę główną

Podobne ogłoszenia o przetargach