Przetargi.pl
Podręcznik dotyczący ekologicznych zamówień publicznych - strona nr 22

Dokument roboczy pracowników komisji - Podręcznik dotyczący ekologicznych zamówień publicznych - strona nr 22

Spis treści

Zasady, którym podlegają klauzule umowy



Klauzule umowy nie powinny odgrywać roli przy podejmowaniu decyzji, który z oferentów wygra kontrakt, co oznacza, iż każdy ze stawających do przetargu, w zasadzie, musi być w stanie spełnić ich warunki. Klauzule te nie mogą stanowić zamaskowanych specyfikacji technicznych, kryteriów oceny lub dokonania wyboru. Na oferentach spoczywa obowiązek udowodnienia, iż ich oferta spełnia specyfikacje techniczne, jednakże nie wolno domagać się udowodnienia ich zgodności z klauzulami umowy w trakcie procedury zamówień. Na przykład, nie wolno posługiwać się klauzulami umowy dla celów wprowadzenia wymogu określonego procesu produkcyjnego (w przypadku dostawców) lub personelu z określonym doświadczeniem (w przypadku usług), ze względu na to, iż warunki te wiążą się z dokonaniem wyboru wykonawcy. Niniejszymi aspektami należy zająć się na odpowiednim etapie procedury przewidzianej w dyrektywach dotyczących zamówień publicznych.

Pomimo tego, iż klauzule umowy uważa się za wyłączone z procedury oceny umów, nadal należy pamiętać o tym, że muszą być one jasno przedstawione w ogłoszeniu o przetargu. W istocie, oferenci muszą być świadomi wszystkich zobowiązań zawartych w umowie oraz mieć możliwość uwzględnienia ich w cenie przedstawionej w ofertach.

Klauzule umowy powinny mieć powiązanie z realizacją umowy.

Klauzule umowy nie mogą być przyczyną dyskryminacji na korzyść wykonawców z jakiegokolwiek państwa członkowskiego.

Wykonawca obowiązany jest przestrzegać wszystkich klauzul przedstawionych w dokumentach umowy a dotyczących jej realizacji, w trakcie realizacji zamówionych prac lub dostawy produktów stanowiących przedmiot ogłoszenia o przetargu.

Przykład DEFRA Wielka Brytania - W moim budynku obowiązuje przestrzeganie mojej polityki pro-ekologicznej!
Wytyczne brytyjskiego Wydziału ds. Ochrony Środowiska (DEFRA) odnośnie dokonywania ekologicznych zakupów stanowią, iż wszyscy wykonawcy realizujący prace na jego terenie muszą przestrzegać polityki ochrony środowiska tegoż Wydziału. Obejmuje ona zasady odnośnie palenia papierosów, wrzucania odpadów do odpowiednich pojemników, przestrzegania ograniczeń parkowania oraz ogólnie rzecz biorąc postępowania zgodnie z zasadami ochrony środowiska, które obowiązują wszystkich pracowników.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną